تنها گزینه ی پیش روی آیندگان =>انرژی‌ های تجدید‌ پذیر

انرژی سبز

انرژی‌های تجدیدپذیر یا همان سبز عموما به انرژی‌هایی گفته می‌شود که از منابع طبیعی به‌دست‌آمده و برخلاف سوخت‌های فسیلی که روزی تمام خواهند شد، دوباره باز تولید می‌شوند . نور خورشید ، باد ، باران ، جزرومد ، امواج و حرارت مرکزی زمین از جمله منابع انرژی‌های تجدیدپذیر هستند . این نوع انرژی‌ها اغلب در چهار بخش انرژی مورد نیاز انسان‌ها را تامین می‌کنند: تولید برق، سرمایش و گرمایش هوا و آب، حمل‌ونقل و تامین انرژی خارج از شبکه مناطق روستایی .

مزایای انرژی‌های تجدیدپذیر را نیز می‌توان به چند دسته مهم تقسیم کرد:

توقف یا تولید بسیار کم گازهای گلخانه‌ای

تولید گازهای گلخانه‌ای یکی از مضرترین پیامدهای استفاده نکردن از منابع انرژی سبز است . گازهای گلخانه‌ای به طبیعت و سلامت انسان آسیب جدی وارد می‌کنند و هزینه اقتصادی زیادی برای کشورها دارند . انرژی‌های سبز یا گاز گلخانه‌ای تولید نمی‌کنند یا مقدار گاز گلخانه‌ای تولیدی‌شان قابل‌چشم‌پوشی است .

سلامت عمومی و کیفیت زیست‌محیطی را افزایش می‌دهند

یکی از بزرگ‌ترین مزایای‌ استفاده از منابع انرژی سبز پیشگیری از آلودگی آب و هوا است. برای مثال در آمریکا مجموع تاثیر اقتصادی که سوخت‌های فسیلی بر سلامت افراد می‌گذارند، بین ۳۶۱/۷ تا ۸۸۶/۵ میلیارد دلار معادل ۲/۵ تا ۶ درصد تولید ناخالص ملی (GDP) است.

عرضه گسترده و پایدار انرژی

گوناگونی منابع انرژی سبز امکان فنی فراهم‌سازی این نوع انرژی‌ها را برای همه ساکنان جهان ایجاد کرده است. حالا دورافتاده‌ترین روستاهای آفریقایی هم می‌توانند از انرژی برق بهره‌مند شوند ، چون نور آفتاب برایشان به‌وفور مهیا است .  کنیا مثال روشن این امر است. این کشور یکی از پیشتازان استفاده از سیستم‌های انرژی خورشیدی در جهان است. در کنیا سالانه ۳۰ هزار پنل خورشیدی بسیار کوچک فروخته می‌شود که بین ۱۲ تا ۳۰ وات برق تولید می‌کنند.

 ایجاد شغل و سایر مزایای اقتصادی

صنایع انرژی‌های سبز در مقایسه با فناوری‌های سوخت‌های فسیلی که معمولا مکانیزه و سرمایه‌بر هستند، بیشتر از سرمایه به نیروی کار نیاز دارند. این یعنی به‌طورمیانگین تعداد کسانی که در صنایع تولید برق از انرژی‌های سبز مشغول کار می‌شوند، بیشتر از کسانی است که در صنایع سوخت‌های فسیلی شغل پیدا می‌کنند.

انرژی‌های سبز اکنون هزاران شغل را در سراسر جهان ایجاد کرده است. برای مثال  ۹ سال پیش صنایع انرژی بادی در آمریکا برای ۷۵ هزارنفر شغل مستقیم ایجاد کرد. طبعا گسترده‌تر کردن پوشش و سرمایه‌گذاری برای انرژی‌های سبز باعث اشتغال‌زایی بیشتر می‌شود.

گسترش استفاده از انرژی‌های سبز اثرات اقتصادی جانبی نیز دارد. برای مثال صنایع فعال در چرخه عرضه انرژی‌های سبز و کسب‌وکارهای محلی غیرمرتبط با آنها نیز از این انرژی‌ها سود خواهند برد چون درآمدشان افزایش پیدا خواهد کرد.

از دیگر مزایای اقتصادی استفاده از انرژی‌های سبز این است که دولت‌ها و مقامات محلی می‌توانند مالیات بر درآمد و دارایی را از صاحبان طرح‌های انرژی‌های سبز گرفته و آن را برای ارائه خدمات عمومی هزینه کنند.

این مالیات‌ها به‌ویژه برای مناطق روستایی بهره‌مند از این نوع طرح‌ها مناسب است. بنابراین طرح‌‌های انرژی‌های سبز پول هر منطقه را در همان منطقه در گردش نگه‌ می‌دارد و به این ترتیب بزرگ‌ترین خدمت را به اقتصاد هر منطقه خواهد کرد.

قیمت ثابت انرژی

انرژی‌های سبز که اکنون می‌توانند برق را به هرکجای جهان برسانند، می‌توانند قیمت انرژی را در آینده تثبیت کنند. هزینه فناوری‌های مربوط به انرژی‌های سبز اکنون به‌آرامی درحال‌کاهش است و انتظار می‌رود سرعت کاهش این هزینه‌ها در آینده بیشتر هم بشود. برای مثال متوسط قیمت انرژی پنل‌های خورشیدی در آمریکا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ میلادی ۶۰ درصد کاهش داشته است. بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ نیز هزینه تولید برق از انرژی باد بیش از ۲۰درصد کاهش یافت.

درحالی‌که امکانات موردنیاز برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به سرمایه اولیه نیاز دارد، اما بعد از ساخت امکانات اولیه تا سال‌ها می‌توان از آنها استفاده کرد و انرژی را به‌صورت رایگان تامین کرد. همین ویژگی باعث شده تا قیمت انرژی‌های سبز درطول‌زمان تقریبا ثابت بماند.

آلمان؛ الگویی تمام‌عیار

در طول یک دهه گذشته دولت‌ها و سرمایه‌گذاران سراسر جهان سرمایه‌گذاری‌های زیادی در این بخش انجام داده‌اند، به این امید که بتوانند برق را با روشی ایمن‌تر و پایدارتر از پیش تولید و به مردم خود عرضه کنند.

آلمان، الگویی تمام عیار در این زمینه است. روز هشتم ماه مه ‌یعنی درست یک ماه پیش، دولت آلمان بابت استفاده مردم از برق به آنها پول پرداخت کرد. آلمان‌ها که یکی از کشورهای پیشرو جهان در استفاده از انرژی‌های سبز هستند، توانستند با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر هزینه تولید برق را آنقدر پایین بیاورند که به مشتریان خود بدهکار شده و به آنها بابت مصرف برق پول بدهند.

به‌گفته دانشمندان، تمام کشورهای جهان اگر روزی بخواهند با فاجعه گرم شدن زمین مقابله کنند باید با الگو قرار دادن آلمان در استفاده از انرژی‌های سبز با این پدیده خطرناک برخورد کنند.

به‌گفته کارشناسان آلمانی، سال گذشته در همین زمان ۳۳ درصد برق مصرفی آلمانی‌ها از منابع تجدیدپذیر تامین می‌شد که در مقایسه با آمار ۲۷ درصدی نشنال‌جئوگرافیک برای سال ۲۰۱۴ رشد ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

گذار آلمان به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر پس از نشت مواد رادیواکتیو از نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما در پی زلزله و سونامی ۹ ریشتری در ژاپن در سال ۲۰۱۱ شتاب بیشتری به‌خود گرفت. این حادثه باعث شد آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان‌ها دستور تعطیلی تمامی ۱۷ رآکتور هسته‌ای این کشور را تا سال ۲۰۲۲ صادر کند. تاکنون ۹ رآکتور از ۱۷ رآکتور هسته‌ای در آلمان بسته شده و بنابراین انرژی‌های تجدیدپذیر اهمیت دوچندانی در آلمان پیدا کرده‌اند.

دانشمندان می‌گویند تا پایان قرن حاضر اگر خواهان حفظ زمین از خطر نابودی هستیم باید گازهای گلخانه‌ای کاملا از بین بروند. آلمان به‌عنوان چهارمین قدرت اقتصادی جهان قول داده تا پایان سال ۲۰۲۰ تولید گازهای گلخانه‌ای را ۴۰ درصد و تا پایان سال ۲۰۵۰ تولید آن را تا۸۰ درصد کاهش دهد.

آلمان هنوز هم بیشتر انرژی خود را از سوخت‌های فسیلی تامین می‌کند و تولید انرژی در این کشور از طریق انرژی‌های سبز هنوز تا ۵۰ درصد هم فاصله زیادی دارد. اما آنچه مهم است اینکه آلمانی‌ها آنقدر در این زمینه عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند که حتی آمریکایی‌ها هم فقط پای تلویزیون می‌نشینند و پیشرفت آنها را می‌بینند.

انرژی‌های سبز به سرسبزتر شدن تنها سیاره قابل‌زیست منظومه شمسی کمک زیاد می‌کنند. اگر قرار باشد تنها یک راه برای سبز شدن سیاهی‌های زمین وجود داشته باشد، آن یک راه انرژی‌های تجدیدپذیر هستند.

ا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *