کنترل هوشمند موتورخانه

سیستمهای عمومی و فراگیر تاسیسات حرارتی موجود در کشور به دلیل بهره گیری از تکنولوژی قدیمی فاقد کارایی و راندمان لازم در بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی می باشند. در حال حاضر اساس کنترل دما در تاسیسات حرارتی ساختمان به روش سنتی وتوسط تنظیم درجه حرارت ترموستات دیگ می باشد وتنظیم مربوطه باعث کنترل دمای آبگرم مصرفی می گردد.

در این روش هیچ گونه کنترل ونظارت دقیقی بر میزان دمای مورد نیاز آبگرم چرخشی در سیستم های گرمایشی و آب گرم مصرفی صورت نمی گیرد و سیستم قادر به درک وشناسایی مناسب ترین وضعیت کنترل رژیم حرارتی ساختمان جهت دسترسی به الگوی صحیح مصرف انرژی همراه با ایجاد محدوده آسایش حرارتی برای ساکنین نمی باشد.

توسط سیستم کنترلر هوشمند ،دمای تاسیسات حرارتی و آبگرم مصرفی در طی شبانه روز توسط منحنی حرارتی طراحی شده داخل کنترلر تنظیم و کنترل می شود. برای این امر دمای محیط بیرون ساختمان توسط سنسور در نظر گرفته شده اندازه گیری شده و براساس این مقدار و دمای تنظیمی ، دمای مورد نیاز آب گرم چرخشی به صورت دقیق تعیین و کنترل می گردد . از مزیت های این روش جلوگیری از اتلاف انرژی در روزهای با دمای مطلوب فصل سرما و حفظ دمای آسایش ساکنین داخل ساختمان و هم چنین تشخیص اتوماتیک فصل سرما و گرما جهت فعال یا غیرفعال شدن سیستم گرمایش ساختمان می باشد.

از مزایای این سیستم امکان کنترل کارکرد دیگ ها براساس ساعت کارکرد و فعال یا غیر فعال بودن آنها می باشد. و نیز تنظیم ساعات و روزهای تعطیلی در ساختمان های اداری جهت کاهش مصرف سوخت از دیگر ویژگی سیستم می باشد . در این شرایط برای جلوگیری از یخ زدگی و حفظ اینرسی حرارتی ساختمان در زمستان ، سیستم با ۳۰ درجه کار خود را ادامه می دهد. چند ساعت قبل از شروع به کار کارکنان شروع به کار کرده و با تنظیم دمای ساختمان آسایش حرارتی را تامین می نماید.

کنترل هوشمند دمای دیگ در جهت رسیدن دمای آب گرم مصرفی داخل منبع دو جداره به نقطه بهینه که با کنترل و اندازه گیری دمای توسط سنسورهای در نظر گرفته شده انجام می شود. دمای تنظیمی مورد نیاز آب گرم مصرفی به صورت دقیق تر تعیین و کنترل می گردد

و در نهایت کنترل کارکرد پمپهای آب گرم چرخشی توسط سیستم کنترل براساس ساعت کار کرد و فعال یا غیر فعال بودن آنها ، که این امکان باعث کاهش استهلاک پمپها و استفاده بهینه از آنها می گردد . هم چنین امکان مشاهده وضعیت کارکرد آنها بر روی نمایشگر سیستم کنترل وجود دارد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *