نقش انرژی های نو و تجدیدپذیر در زیست پذیر کردن شهرها

نقش انرژی های نو و تجدیدپذیر

در زیست پذیر کردن شهرها

انرژی های تجدید پذیر در توسعه پایدار شهری

کاهش آلاینده های شهری، با استفاده از انرژی های نو

مدیریت مصرف انرژی و بکارگیری انرژی های تجدید پذیر

در منازل مسکونی،اماکن عمومی، تجاری و صنایع کوچک و متوسط

مرکز علمی کاربردی شهرداری کرج
با همکاری انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی نمایندگی استان البرز
و انجمن علمی انرژی خورشیدی نمایندگی استان البرز

افتتاح پروژه های خورشیدی امامزادگان

افتتاح پروژه های خورشیدی امامزادگان

در تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹

۱٫پروژه ی ۳۰ کیلووات امام زاده طاهر(ع)

۲٫پروژه ی ۱۵ کیلووات امام زاده قاسم(ع)

۳٫پروژه ی ۱۵ کیلووات امام زاده عبدالله(ع)

۴٫پروژه ی ۲۵ کیلووات امام زاده محمد(ع)

گرم کردن واحد های مسکونی با گرمای بدن انسان

سال گذشته میلادی در چند شهر بزرگ دنیا پروژه برداشت گرما از سیستم های وسیع متروها آغاز شد. به غیر از گرمایی که توسط قطارها تولید می شود، روزانه میلیون ها مسافر در این فضای سربسته در رفت و آمد هستند و این خود گرمای زیادی ایجاد می کند. گرمای تولید شده را می توان به برق مصرفی خانه ها، آپارتمان ها و واحدهای تجاری تبدیل کرد.

سال گذشته حدود ۵۰۰ خانه در لندن  به این روش از الکتریسیته استفاده کردند. همچنین در سوئد دفاتر تجاری که روبروی ایستگاه های مترو هستند و البته بلوک های مسکونی در پاریس همگی با استفاده از گرمای انسانی بخشی از برق مورد نیاز خود را تامین می کنند. پیش بینی می شود استفاده از این روش برای واحدهای مسکونی در آینده رشد بیشتری داشته باشد.

باتری های خاکی بهترین گزینه برای کشور های آفریقایی

دانشمندان دانشگاه هاروارد یک باتری ساخته اند که به وسیله خاک شارژ می شود. به طور مثال کشورهای آفریقایی به وسیله چنین پروژه ای می توانند الکتریسیته تولید کنند. در حقیقت باتری « سلول میکروبی» یک مخزن ذخیره انرژی است که به ساکنان کشورهایی که در آنها شبکه های تولید و توزیع برق وجود ندارد، کمک می کند.

در هرحال این باتری ها بسیار کم هزینه هستند. باتری های خاکی برخلاف باتری های موبایل و دستگاه های معمولی درون یک سطل پنج لیتری آب شور ساخته می شوند که یک پارچه گرافیتی آندی، یک تور فلزی کاتدی، گل و لایه ای از شن در آن قرار داده شده تا به عنوان یون در محلول الکترولیت نمکی عمل کند.

تنها گزینه ی پیش روی آیندگان =>انرژی‌ های تجدید‌ پذیر

انرژی سبز

انرژی‌های تجدیدپذیر یا همان سبز عموما به انرژی‌هایی گفته می‌شود که از منابع طبیعی به‌دست‌آمده و برخلاف سوخت‌های فسیلی که روزی تمام خواهند شد، دوباره باز تولید می‌شوند . نور خورشید ، باد ، باران ، جزرومد ، امواج و حرارت مرکزی زمین از جمله منابع انرژی‌های تجدیدپذیر هستند . این نوع انرژی‌ها اغلب در چهار بخش انرژی مورد نیاز انسان‌ها را تامین می‌کنند: تولید برق، سرمایش و گرمایش هوا و آب، حمل‌ونقل و تامین انرژی خارج از شبکه مناطق روستایی .

مزایای انرژی‌های تجدیدپذیر را نیز می‌توان به چند دسته مهم تقسیم کرد:

توقف یا تولید بسیار کم گازهای گلخانه‌ای

تولید گازهای گلخانه‌ای یکی از مضرترین پیامدهای استفاده نکردن از منابع انرژی سبز است . گازهای گلخانه‌ای به طبیعت و سلامت انسان آسیب جدی وارد می‌کنند و هزینه اقتصادی زیادی برای کشورها دارند . انرژی‌های سبز یا گاز گلخانه‌ای تولید نمی‌کنند یا مقدار گاز گلخانه‌ای تولیدی‌شان قابل‌چشم‌پوشی است .

سلامت عمومی و کیفیت زیست‌محیطی را افزایش می‌دهند

یکی از بزرگ‌ترین مزایای‌ استفاده از منابع انرژی سبز پیشگیری از آلودگی آب و هوا است. برای مثال در آمریکا مجموع تاثیر اقتصادی که سوخت‌های فسیلی بر سلامت افراد می‌گذارند، بین ۳۶۱/۷ تا ۸۸۶/۵ میلیارد دلار معادل ۲/۵ تا ۶ درصد تولید ناخالص ملی (GDP) است.

عرضه گسترده و پایدار انرژی

گوناگونی منابع انرژی سبز امکان فنی فراهم‌سازی این نوع انرژی‌ها را برای همه ساکنان جهان ایجاد کرده است. حالا دورافتاده‌ترین روستاهای آفریقایی هم می‌توانند از انرژی برق بهره‌مند شوند ، چون نور آفتاب برایشان به‌وفور مهیا است .  کنیا مثال روشن این امر است. این کشور یکی از پیشتازان استفاده از سیستم‌های انرژی خورشیدی در جهان است. در کنیا سالانه ۳۰ هزار پنل خورشیدی بسیار کوچک فروخته می‌شود که بین ۱۲ تا ۳۰ وات برق تولید می‌کنند.

 ایجاد شغل و سایر مزایای اقتصادی

صنایع انرژی‌های سبز در مقایسه با فناوری‌های سوخت‌های فسیلی که معمولا مکانیزه و سرمایه‌بر هستند، بیشتر از سرمایه به نیروی کار نیاز دارند. این یعنی به‌طورمیانگین تعداد کسانی که در صنایع تولید برق از انرژی‌های سبز مشغول کار می‌شوند، بیشتر از کسانی است که در صنایع سوخت‌های فسیلی شغل پیدا می‌کنند.

انرژی‌های سبز اکنون هزاران شغل را در سراسر جهان ایجاد کرده است. برای مثال  ۹ سال پیش صنایع انرژی بادی در آمریکا برای ۷۵ هزارنفر شغل مستقیم ایجاد کرد. طبعا گسترده‌تر کردن پوشش و سرمایه‌گذاری برای انرژی‌های سبز باعث اشتغال‌زایی بیشتر می‌شود.

گسترش استفاده از انرژی‌های سبز اثرات اقتصادی جانبی نیز دارد. برای مثال صنایع فعال در چرخه عرضه انرژی‌های سبز و کسب‌وکارهای محلی غیرمرتبط با آنها نیز از این انرژی‌ها سود خواهند برد چون درآمدشان افزایش پیدا خواهد کرد.

از دیگر مزایای اقتصادی استفاده از انرژی‌های سبز این است که دولت‌ها و مقامات محلی می‌توانند مالیات بر درآمد و دارایی را از صاحبان طرح‌های انرژی‌های سبز گرفته و آن را برای ارائه خدمات عمومی هزینه کنند.

این مالیات‌ها به‌ویژه برای مناطق روستایی بهره‌مند از این نوع طرح‌ها مناسب است. بنابراین طرح‌‌های انرژی‌های سبز پول هر منطقه را در همان منطقه در گردش نگه‌ می‌دارد و به این ترتیب بزرگ‌ترین خدمت را به اقتصاد هر منطقه خواهد کرد.

قیمت ثابت انرژی

انرژی‌های سبز که اکنون می‌توانند برق را به هرکجای جهان برسانند، می‌توانند قیمت انرژی را در آینده تثبیت کنند. هزینه فناوری‌های مربوط به انرژی‌های سبز اکنون به‌آرامی درحال‌کاهش است و انتظار می‌رود سرعت کاهش این هزینه‌ها در آینده بیشتر هم بشود. برای مثال متوسط قیمت انرژی پنل‌های خورشیدی در آمریکا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ میلادی ۶۰ درصد کاهش داشته است. بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ نیز هزینه تولید برق از انرژی باد بیش از ۲۰درصد کاهش یافت.

درحالی‌که امکانات موردنیاز برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به سرمایه اولیه نیاز دارد، اما بعد از ساخت امکانات اولیه تا سال‌ها می‌توان از آنها استفاده کرد و انرژی را به‌صورت رایگان تامین کرد. همین ویژگی باعث شده تا قیمت انرژی‌های سبز درطول‌زمان تقریبا ثابت بماند.

آلمان؛ الگویی تمام‌عیار

در طول یک دهه گذشته دولت‌ها و سرمایه‌گذاران سراسر جهان سرمایه‌گذاری‌های زیادی در این بخش انجام داده‌اند، به این امید که بتوانند برق را با روشی ایمن‌تر و پایدارتر از پیش تولید و به مردم خود عرضه کنند.

آلمان، الگویی تمام عیار در این زمینه است. روز هشتم ماه مه ‌یعنی درست یک ماه پیش، دولت آلمان بابت استفاده مردم از برق به آنها پول پرداخت کرد. آلمان‌ها که یکی از کشورهای پیشرو جهان در استفاده از انرژی‌های سبز هستند، توانستند با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر هزینه تولید برق را آنقدر پایین بیاورند که به مشتریان خود بدهکار شده و به آنها بابت مصرف برق پول بدهند.

به‌گفته دانشمندان، تمام کشورهای جهان اگر روزی بخواهند با فاجعه گرم شدن زمین مقابله کنند باید با الگو قرار دادن آلمان در استفاده از انرژی‌های سبز با این پدیده خطرناک برخورد کنند.

به‌گفته کارشناسان آلمانی، سال گذشته در همین زمان ۳۳ درصد برق مصرفی آلمانی‌ها از منابع تجدیدپذیر تامین می‌شد که در مقایسه با آمار ۲۷ درصدی نشنال‌جئوگرافیک برای سال ۲۰۱۴ رشد ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

گذار آلمان به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر پس از نشت مواد رادیواکتیو از نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما در پی زلزله و سونامی ۹ ریشتری در ژاپن در سال ۲۰۱۱ شتاب بیشتری به‌خود گرفت. این حادثه باعث شد آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان‌ها دستور تعطیلی تمامی ۱۷ رآکتور هسته‌ای این کشور را تا سال ۲۰۲۲ صادر کند. تاکنون ۹ رآکتور از ۱۷ رآکتور هسته‌ای در آلمان بسته شده و بنابراین انرژی‌های تجدیدپذیر اهمیت دوچندانی در آلمان پیدا کرده‌اند.

دانشمندان می‌گویند تا پایان قرن حاضر اگر خواهان حفظ زمین از خطر نابودی هستیم باید گازهای گلخانه‌ای کاملا از بین بروند. آلمان به‌عنوان چهارمین قدرت اقتصادی جهان قول داده تا پایان سال ۲۰۲۰ تولید گازهای گلخانه‌ای را ۴۰ درصد و تا پایان سال ۲۰۵۰ تولید آن را تا۸۰ درصد کاهش دهد.

آلمان هنوز هم بیشتر انرژی خود را از سوخت‌های فسیلی تامین می‌کند و تولید انرژی در این کشور از طریق انرژی‌های سبز هنوز تا ۵۰ درصد هم فاصله زیادی دارد. اما آنچه مهم است اینکه آلمانی‌ها آنقدر در این زمینه عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند که حتی آمریکایی‌ها هم فقط پای تلویزیون می‌نشینند و پیشرفت آنها را می‌بینند.

انرژی‌های سبز به سرسبزتر شدن تنها سیاره قابل‌زیست منظومه شمسی کمک زیاد می‌کنند. اگر قرار باشد تنها یک راه برای سبز شدن سیاهی‌های زمین وجود داشته باشد، آن یک راه انرژی‌های تجدیدپذیر هستند.

ا

درختی که اسمارت فون‌ ها را شارژ می‌کند!

ویوین مولر (Vivien Muller)، مخترع فرانسوی است که شارژرهای خورشیدی جالبی  را طراحی کرده است ایده ی طزاحی این شارژر ها به دلیل شکل ظاهری عجیب و زیبای شارژر ها می باشد که شبیه به درختان بن‌سای طراحی شده اند. درختان با استفاده از پنل های خورشیدی به ذخیره انرژی در باتری های خود می پردازند. کاربران با استفاده از انرژی ذخیره شده در پنل ها قادر به شارژ انواع گجت ها هستند.

پروژه های جالب خورشیدی

 Ivanpah پروژه ی خورشیدی اجرا شده ای که دارای زیبایی ظاهری خاصی می باشد و جز پروژه های جالب خورشید محسوب می شود.

این پروژه در صحرای Mojave در چهل مایلی جنوب غرب لاس‌وگاس قرار دارد، در این مجموعه ۱۷۳۵۰۰ آینه خورپا (خورپا (heliostat) ابزاری مجهز به ساعت‌ران است که همواره جهت خورشید را در آسمان دنبال می‌کند. به آن آفتاب‌یاب هم می‌گویند.) به گستره ۳۵۰۰ جریب قرار دارند که نور خورشید را به دیگ‌های بخار موجود در بالای سه برج می‌تابانند، این پروژه توسط Bechtel و به سفارش  NRG Solar، گوگل و BrightSource Energy ساخته شده استو در اصل بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی حرارتی دنیا است.

 

 

 

 

ضرورت تاسیس سیستم های خورشیدی فتوولتاییک در ایران

ضرورت تاسیس سیستم های خورشیدی فتوولتاییک در ایران

 

امروزه، بحران‌‌های سیاسی، اقتصادی و مسائلی نظیر محدودیت دوام ذخایر فسیلی، نگرانی‌‌های زیست محیطی، افزایش جمعیت، رشد اقتصادی و ضریب مصرف، همگی مباحث جهان مشمولی هستند که با گستردگی تمام، فکر اندیشمندان را در یافتن راهکار‌های مناسب در حل مناسب معضلات انرژی در جهان، به خصوص بحران‌‌های زیست محیطی، به خود مشغول داشته است. بهره­ برداران از منابع فسیلی با دیدی واقع نگرانه دریافته­ اند که برداشت امروز از ذخایر فسیلی، منجر به بهره‌وری کمتر فردا و در نهایت تهی شدن منابع در مدت زمانی کمتر خواهد بود .در این میان استفاده از انرژی‌‌های تجدید پذیر یعنی استفاده از منابع انرژی که در مقایسه با طول عمر انسان‌ها به صورت مداوم در حال جایگزینی هستند مانند انرژی خورشیدی ، انرژی باد، انرژی امواج دریا، انرژی زیست توده و … از بهترین راهکار‌‌های پیش روی بشر به شمار می‌رود.

تابش خورشید متوسط ایران ، بالاتر از میانگین جهانی

 

در شکل زیر تابش متوسط سالیانه خورشید بر نقاط گوناگون کره زمین نشان داده شده است. میزان تابش خورشید در نقاط گوناگون ایران بین ۱۸۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین زده می‌شود که بالاتر از میزان متوسط جهانی است. این پتانسیل مطلوب انرژی خورشید در کشور، زمینه مناسبی برای استفاده از تجهیزات خورشیدی فراهم نموده است.

انرژی خورشیدی ، یک فرصت استثنایی ،یک موهبت ویژه

 

همانطور که در شکل  مشخص است، رشد قابل توجه انرژی خورشیدی نشان از اهمیت روز افزون این منبع انرژی پاک دارد. میزان تابش انرژی خورشیدی در نقاط گوناگون جهان یکسان نبوده و در کمربند خورشیدی زمین بیشترین مقدار را داراست. ایران به دلیل قرار گرفتن در کمربند تابشی خورشید از پتانسیل بالایی در زمینه بهره‌برداری از این موهبت خدادادی برخوردار است. به طوری که در ۹۰% مساحت کشورمان بیش از ۳۰۰ روز آفتابی مؤثر وجود دارد.

کنترل هوشمند چیلر تراکمی، پمپ های موتورخانه و بویلر ها

با کنترل هوشمند بویلرها در زمستان و چیلرها در تابستان و استفاده از اینورتر برای کنترل مصرف برق پمپ ها ضمن جلوگیری از استهلاک تجهیزات موتورخانه باعث کاهش مصرق برق مصرفی خواهد شد.